Jedź bezpieczniej, spalaj mniej – poradnik

//Jedź bezpieczniej, spalaj mniej – poradnik
Stacja Shell

Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jednak wokół tego jak jeździć ekonomiczniej i bezpieczniej narosło sporo mitów. Dlatego eksperci z Shell i Akademii Auto Świat postanowili je obalić oraz dać sprawdzone wskazówki jak robić to skutecznie.

5 najczęściej powielanych mitów o zużyciu paliwa oraz…

Mit 1: To, co wożę ze sobą w bagażniku nie ma wpływu na zużycie paliwa

Fakty: Każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie! Dlatego zabieraj ze sobą tylko to, co potrzebne. Usuń z samochodu rzeczy, których nie używasz na co dzień, a które tylko zwiększają obciążenie pojazdu (np. torbę ze sprzętem sportowym, z której korzystasz raz w tygodniu).

Mit 2: Na jałowym biegu nie spalam paliwa

Fakty: Każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie! Dlatego zabieraj ze sobą tylko to, co potrzebne. Usuń z samochodu rzeczy, których nie używasz na co dzień, a które tylko zwiększają obciążenie pojazdu (np. torbę ze sprzętem sportowym, z której korzystasz raz w tygodniu).

Mit 3: Nie ma znaczenia jakie paliwo zatankuję

Fakty: Dostępne paliwa nie są jednakowe. Te lepsze są spalane wydajniej – dlatego chcąc ograniczyć zużycie, wybieraj paliwo dobrej jakości. Na przykład Shell V-Power Nitro+ dzięki Technologii Modyfikacji Tarcia pozwala efektywniej dostarczyć energię ze spalania paliwa do napędzania samochodu.

Mit 4: Na wyższym biegu spalam więcej

Fakty: Jest dokładnie na odwrót! Im wyższy bieg wykorzystujesz, tym mniejsze są obroty silnika a dzięki temu mniejsze spalanie paliwa. Dlatego zmieniaj bieg na wyższy, jeśli nie wpływa to negatywnie na komfort jazdy.

Mit 5: Optymalnie napompowane koła wpływają tylko na bezpieczeństwo

Fakty: Odpowiednie ciśnienie w oponach nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo, ale zmniejsza również tarcie, które stanowi dla samochodu naturalną barierę do pokonania. A mniejsze tarcie, to mniejsze zużycie paliwa.

…kilka porad jak spalać mniej

Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój samochód zużywał mniej paliwa?

Po pierwsze, ważny jest odpowiedni dobór trasy i pory jazdy – jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj jeżdżenia w godzinach szczytu lub wybieraj trasę, która pozwoli na bardziej płynną jazdę. Szybko zobaczysz wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa.

Po drugie, dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu, zwracaj uwagę na to, co dzieje się na drodze. Jedź tak, by optymalnie wykorzystać okoliczności. Jeśli zauważysz zmianę świateł na czerwone, zacznij zwalniać, by uniknąć gwałtownego hamowania. Jeśli przed Tobą jest wzniesienie – przyśpiesz przed nim. Płynniejsza jazda, to mniejsze zużycie paliwa.

Po trzecie – zadbaj o silnik. Regularne przeglądy i kontrola oraz systematyczna wymiana płynów eksploatacyjnych w tym oleju silnikowego, od którego zależy kondycja silnika, to realne oszczędności. Jeśli nie wiesz jaki olej wybrać do swojego samochodu, skorzystaj z aplikacji Shell LubeMatch.

Jak widać każdy kierowca przestrzegając kilku prostych zasad może uczynić swoją jazdę samochodem nie tylko bezpieczną, ale i bardziej ekonomiczną. Warto więc jak najszybciej wprowadzić je w życie.

Źródło: Shell Polska (informacja prasowa)