Paliwowy kodeks początkującego kierowcy – tankowanie

Tankowanie dla początkujących

Dla początkujących kierowców wizyta na stacji benzynowej może być stresująca. Z której strony dystrybutora podjechać, jakie paliwo zatankować, o czym pamiętać? Z pomocą przychodzą eksperci Shell i instruktorzy Akademii Auto Świat, którzy przygotowali porady dotyczące zasad tankowania.

Rozpoczęcie tankowania

Wjeżdżając na stację benzynową pamiętaj, aby ustawić samochód w odpowiedni sposób – czyli mieć wlew paliwa po odpowiedniej stronie, na wysokości właściwego pistoletu dystrybutora. Jeśli nie pamiętasz, gdzie znajduje się wlew rzuć okiem na deskę rozdzielczą – mała strzałka przy wskaźniku paliwa wskaże Ci właściwą stronę. Zwróć uwagę w jaki sposób otwierasz wlew – jeśli z wnętrza auta zrób to zanim wysiądziesz. Po zatrzymaniu auta zaciągnij hamulec ręczny i wyłącz silnik. Ze względów bezpieczeństwa zabierz ze sobą dokumenty i kluczyki, a także zamknij szyby oraz drzwi pojazdu. Pamiętaj, by nie korzystać wtedy z telefonu – nawet chwila nieuwagi może Cię słono kosztować.

Dobór paliwa

Przed rozpoczęciem tankowania upewnij się czy wybrałeś odpowiednie paliwo. Nie chodzi tylko o jego rodzaj, liczbę oktanów czy aktualnie obowiązującą promocję. Dziś paliwa to zaawansowane technologicznie produkty, które nie tylko napędzają samochody, ale także chronią silniki, zwiększają osiągi, a nawet ograniczają powstawanie korozji, dzięki czemu chronią istotne elementy układu wtrysku paliwa. Odpowiednio dobrane paliwo pozwoli czerpać radość z dynamicznej jazdy oraz dłużej cieszyć się ze sprawnie funkcjonującego silnika. Warto poprosić pracownika stacji o informacje i pomoc w doborze paliwa.

Jaką objętość tankować?

Eksperci rekomendują, by samochód wyposażony w instalację gazową miał wypełniony bak do ¼ pojemności benzyną. Ponadto w zimę, niezależnie czym tankujesz, zawsze lej do pełna! Musisz wiedzieć, że szczególnie w tak wymagających warunkach im mniej wolnej przestrzeni w baku, tym mniej miejsca na parę wodną z powietrza. Jest to ważne, ponieważ woda powstała w baku po skropleniu się pary wodnej, zamienia się w kryształy lodu. Osadzają się one na filtrze paliwa, co może przyczynić się do unieruchomienia auta, ponieważ niewystarczająca ilość paliwa będzie pompowana do wtryskiwaczy. Jeśli natomiast zdarzy się, że omyłkowo do Diesla wlejesz benzynę lub odwrotnie – bez paniki! Nie uruchamiaj silnika, tylko wezwij pomoc drogową, która usunie paliwo z baku i przewodów paliwowych, dzięki temu nie uszkodzisz silnika.

Po zakończeniu tankowania

Po zakończeniu tankowania odłóż pistolet na widełki – tylko poprawnie odłożony pistolet umożliwi kasjerowi zakończenie transakcji. Idąc do kasy nie zapomnij o numerze dystrybutora i kwocie jaką powinieneś opłacić. Jeśli chcesz otrzymać fakturę VAT poinformuj o tym kasjera. Żeby uniknąć kolejek przygotuj wcześniej dane do faktury. Pamiętaj, że możesz dołączyć do programu lojalnościowego jaki oferuje np. Shell ClubSmart, dzięki któremu zbierając punkty na kartę możesz otrzymać zniżki na paliwo.

Nie dla każdego pierwsze wizyty na stacji są przyjemne, dlatego pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Poza tym nie zapominaj, że jeśli nie radzisz sobie z czymś samodzielnie – zawsze możesz liczyć na pomoc kogoś z obsługi stacji. Warto wypracować właściwe nawyki również na wypadek, kiedy udasz się już w dłuższą, samodzielną podróż. Wtedy taka wizyta powinna być dla Ciebie okazją do odpoczynku i wypicia aromatycznej kawy, a nie stresującym doświadczeniem.

Źródło: Shell Polska (informacja prasowa)

Motoryzacja artykuły