Chłodziwo powodem wielu problemów?

//Chłodziwo powodem wielu problemów?
MotulTech

Woda stanowi największy objętościowo składnik płynu do obróbki metali, dlatego za każdym razem jej jakość powinna być sprawdzana. Korzystając z wody z sieci wodociągowej lub wody uzdatnionej można uniknąć większości problemów jakościowych z chłodziwem. To gwarancja lepszej kontroli nad ostateczną jakością płynu do obróbki metali.

Bakterie największym wrogiem chłodziw i płynów do obróbki metali

Bakterie to największy wróg płynów do obróbki metali. Można je sklasyfikować w 3 grupach:

  • bakterie beztlenowe
  • bakterie tlenowe
  • bakterie tlenowe fakultatywne (mogą używać tlenu, ale mogą się rozwijać też bez niego)

Bakterie mogą negatywnie wpłynąć na skład organiczny płynu chłodzącego, co związane jest z koniecznością pobierania przez nie substancji odżywczych z chłodziwa oraz oddawanie w konsekwencji szkodliwych substancji. Bakterie są wszędzie obecne i zawsze gotowe do rozwoju, gdy tylko napotkają sprzyjające warunki. Zastosowanie biocydów pozwala na uniknięcie problemów. Dodatki te ograniczą rozwój bakterii, ale całkowicie ich nie eliminują, dlatego jeśli problem już występuje, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.

Wybór prawidłowego chłodziwa a unikanie problemów

Wybór prawidłowego chłodziwa, rutynowa konserwacja i kontrola roztworu pozwalają na utrzymanie warunków niekorzystnych dla rozwoju bakterii. Są to podstawowe, ale konieczne działania pozwalające unikać wielu kłopotów i tym samym niepotrzebnych koszów. Tym chłodziwo różni się od np. oleju hydraulicznego, że nie jest to (w uproszczeniu) sytuacja: „dobierz-wlej-zapomnij”. Należy wymienić ostatni „klocek” żeby budowla nie runęła: „dobierz-wlej-kontroluj”.

To jest „plan minimum”, ale niezbędna jest również analiza wielu czynników które mogą wpływać na stabilność płynu obróbczego, a zarazem na pozbycie się wszystkich problemów.

Najczęstsze problemy z chłodziwami

  • Obecnie stosowane chłodziwo nie jest stabilne lub wytrąca mydło?
  • Pojawia się piana lub detale korodują?
  • Z maszyny unosi się wyjątkowo uciążliwy zapach?

Jeżeli pojawiają się powyższe problemy, to doświadczeni specjaliści MOTUL-Tech z wieloletnim stażem pomogą dobrać odpowiedni produkt, przeprowadzą niezbędne pomiary, dostarczą wszelkie narzędzia konieczne do utrzymania prawidłowej kondycji chłodziwa a w ramach współpracy regularnie prowadzić będą badania zastosowanego chłodziwa.

Nie marnuj czasu, skontaktuj się z naszymi specjalistami.