Czym jest czyściwo przemysłowe?

Czym jest czyściwo przemysłowe? Rodzaje i zastosowanie czyściw przemysłowych.

Czyściwo przemysłowe to niezastąpiony materiał do skutecznego usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni. Oferuje doskonałą chłonność i trwałość, dzięki czemu ma zastosowanie w przemyśle, gastronomii i wielu innych zastosowaniach. Co trzeba o nim wiedzieć?

W tym artykule wyjaśniamy:

  • Czym jest czyściwo przemysłowe i czemu warto je stosować?
  • Jakie rodzaje czyściwa przemysłowego są dostępne na rynku?
  • Czym cechuje się czyściwo włókninowe?
  • Jakie są wady i zalety czyściwa papierowego?
  • Gdzie stosuje się czyściwo przemysłowe?

Spis treści:

  1. Czyściwo przemysłowe – czemu jest tak ważne?
  2. Czyściwo przemysłowe – co to jest?
  3. Rodzaje czyściw przemysłowych
  4. Przemysłowe czyściwo włókninowe
  5. Przemysłowe czyściwo papierowe
  6. Czyściwo przemysłowe – zastosowania

Czyściwo przemysłowe – czemu jest tak ważne?

Zakłady przemysłowe, warsztaty rzemieślnicze, gastronomia czy serwisy samochodowe – to tylko niektóre rodzaje działalności związane z ryzykiem zabrudzeń powierzchni. Smary, kleje, farby, rozlane potrawy czy woda wymagają natychmiastowego usunięcia. W przeciwnym razie należy liczyć się z trudnościami w ich późniejszym usunięciu, ryzykiem sanitarnym i obniżeniem poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Dawniej w wymienionych miejscach korzystano przede wszystkim z bawełnianych ścierek – np. zaadaptowanych na ten cel starych ubrań, ręczników lub pieluch. To rozwiązanie nie było jednak ani wygodne, ani też higieniczne i opłacalne. Nic więc dziwnego, że improwizowane ścierki zostały niemal całkowicie wyparte przez specjalne czyściwo przemysłowe.

Czyściwo tego typu może być używane nie tylko w zakładach pracy. Równie dobrze sprawdzi się w codziennym życiu i przy realizacji różnych pasji. Ze względu na jego przydatność, warto przyjrzeć się mu z bliska. W nowym artykule wyjaśniamy, czym jest czyściwo przemysłowe, jak wygląda technologia jego produkcji oraz jak wybrać wariant dopasowany do swoich potrzeb. Wymieniamy również jego najważniejsze zastosowania.

Czyściwo przemysłowe – co to jest?

Czyściwo przemysłowe jest używane do czyszczenia i usuwania zanieczyszczeń na różnych powierzchniach. Zwykle produkuje się je z wytrzymałych, absorbujących materiałów, takich jak włókna wiskozowe czy papier. Czyściwa przemysłowe mogą być używane do usuwania olejów, smarów, farb, rozpuszczalników i innych substancji.

Cechują się doskonałą chłonnością, dzięki czemu efektywnie „zbierają” płyny i nie drą się nawet po nasiąknięciu. Czyściwa są dostępne w różnorodnych rozmiarach i formach (np. rolkach, arkuszach lub jako pojedyncze ręczniki w opakowaniach zbiorczych). Łatwo więc można dostosować je do specyfiki danego zastosowania i potrzeb użytkowników.

Rodzaje czyściw przemysłowych

Dobór odpowiedniego czyściwa przemysłowego jest łatwiejszy również dzięki dostępności różnych wariantów. Najważniejszy sposób podziału dotyczy technologii produkcji i materiału. Pod tym względem wyróżniamy:

  • czyściwa przemysłowe włókninowe produkowane z wiskozy (sztucznej tkaniny wytwarzanej z celulozy);
  • czyściwa przemysłowe papierowe przypominające popularne ręczniki papierowe, ale różniące się od nich większą liczbą warstw oraz większą wytrzymałością.

Przemysłowe czyściwo włókninowe

Czyściwo włókninowe cechuje się wysoką trwałością, elastycznością i odpornością na rozpuszczalniki. Jedną z głównych zalet czyściwa włókninowego jest możliwość wielokrotnego użytku. Czyściwo tego typu nie rozciąga się i nie rozrywa, a po zmoczeniu i wyschnięciu nadal zachowuje swoje właściwości. Ma ponadto doskonałą zdolność absorpcji, dzięki czemu efektywnie chłonie różnego rodzaju płyny, umożliwiając szybkie osuszanie powierzchni przy użyciu mniejszej ilości ściereczek.

Włókninowe czyściwo przemysłowe sprawdza się zarówno na sucho, jak i na mokro. Na sucho jest skuteczne do wycierania rozlanych płynów, podczas gdy zwilżone wodą lub środkiem chemicznym doskonale nadają się do czyszczenia powierzchni. Ze względu na uniwersalność, jest powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, a także do czyszczenia podłóg, biurek i innych powierzchni.

Przemysłowe czyściwo papierowe

Czyściwo papierowe, często dystrybuowane jako ręczniki papierowe przemysłowe, są łatwo dostępne i tanie. Na ich zastosowaniem przemawia przede wszystkim wysoka chłonność – doskonale sprawdzają się do usuwania zabrudzeń powstałych po wylaniu płynów. Czyściwo papierowe jest też miękkie i wytrzymałe, dzięki czemu może być użyte nawet w trudno dostępnych miejscach lub do czyszczenia powierzchni wrażliwych na zarysowanie.

Podstawową różnicą między czyściwem włókninowym, a papierowym jest jednorazowość tego drugiego. W niektórych sytuacjach może ona być zaletą. Chodzi przede wszystkim o zabrudzenia spowodowane substancjami, które trudno usunąć z powierzchni czyściwa. Wybierając ręczniki przemysłowe, nie musimy przejmować się ich utratą – jak w przypadku bardziej wartościowego czyściwa włókninowego. Z drugiej strony jednak brak możliwości ponownego użycia sprawia, że wybór wariantu papierowego często jest rozwiązaniem mniej ekonomicznym.

Czyściwo przemysłowe – zastosowania

Wbrew nazwie, zastosowanie czyściwa przemysłowego nie ogranicza się do zakładów przemysłowych. Uniwersalność i właściwości tych produktów sprawiają, że mogą one być wykorzystane na wiele sposobów. W użytku komercyjnym używa się ich między innymi w:

  • zakładach produkcyjnych, rzemieślniczych i serwisach: do czyszczenia rąk, sprzętów i powierzchni ze smarów, olejów i innych substancji;
  • gastronomii: do utrzymania porządku w kuchni oraz czyszczenia i dezynfekcji stolików oraz innych elementów wyposażenia sali;
  • służbie zdrowia: do dezynfekcji aparatury oraz wycierania żelu lubrykacyjnego;
  • ekipach sprzątających: jako wygodniejsza w użyciu i bardziej higieniczna alternatywa dla zwykłych ścierek.

Poza tym po czyściwo przemysłowe możemy sięgnąć również w domu. Doskonale zastąpią one ręczniki papierowe. Możliwość wielokrotnego użycia czyściwa włókninowego docenią np. rodziny z małymi dziećmi, które wprowadzą dzięki nim zauważalne oszczędności. To, jak konkretnie je wykorzystamy, zależy tylko od naszych potrzeb.

Zobacz również