Starship – efekty przejazdu testowego

//Starship – efekty przejazdu testowego
Starship

Testowy przejazd ciężarówki Starship

Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company ogłosiły wyniki jazdy testowej ekonomicznej i ekologicznej ciężarówki Starship, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych na trasie o długości ponad 3700 kilometrów. Starship to futurystyczna ciężarówka umożliwia zwiększenie efektywności przewozu jednostki ładunku o 248%.

Efektywność przewozu jednostki ładunku wyniosła litr na 68,9 tonokilometrów (galon na 178,4 tonomil) – co jest wynikiem aż 2,5-krotnie lepszym w stosunku do średniej w Ameryce Północne, która wynosi litr na 27,8 tonokilometrów (galon na 72 tonomil).

Zużycie paliwa ciężarówki Starship

Całkowite średnie zużycie paliwa przez Starship wyniosło litr na 3,8 km (galon na 8,94 mil), co jest wynikiem znacznie lepszym niż średnia dla Stanów Zjednoczonych – wynosi on litr na 2,7 km (galon na 6,4 mil). Całkowita masa samochodu ciężarowego Starship i ładunku wynosiła około 33.112 kg (73.000 funtów), a masa ładunku 18.098 kg (39.900 funtów). Ładunek zawierał ekologiczny materiał, który zostanie wykorzystany przy budowie sztucznej rafy koralowej u wybrzeży Florydy.

Całkowite średnie zużycie paliwa przez Starship wyniosło litr na 3,8 km (galon na 8,94 mil), co jest wynikiem znacznie lepszym niż średnia dla Stanów Zjednoczonych – wynosi on litr na 2,7 km (galon na 6,4 mil).4 Całkowita masa samochodu ciężarowego Starship i ładunku wynosiła około 33.112 kg (73.000 funtów5), a masa ładunku 18.098 kg (39.900 funtów6). Ładunek zawierał ekologiczny materiał, który zostanie wykorzystany przy budowie sztucznej rafy koralowej u wybrzeży Florydy.

powiedział Robert Mainwaring, menedżer ds. innowacyjnych technologii w Shell Lubricants.

Choć najłatwiej byłoby powiedzieć, że projekt Starship odniósł wielki sukces, to wiemy, że możemy zrobić jeszcze więcej. Dlatego dalej będziemy pracować nad zwiększeniem efektywności energetycznej w transporcie oraz prowadzić otwarty dialog w zakresie nowych możliwości dla tego sektora.

dodał.

Efekty ciężarówki Starship na długim dystansie

Dział olejowy Shell nie wybrał najłatwiejszej drogi, aby osiągnąć najlepsze efekty podczas pierwszej jazdy Starship. Pojazd miał nie tylko pokonać dłuższy dystans, ale także przewieźć znacznie cięższy ładunek, niż wskazują średnie w Stanach Zjednoczonych dla samochodów ciężarowych. Do tego doszło zastosowanie nowoczesnych technologii, których część nie była wcześniej testowana w różnych warunkach drogowych i pogodowych. Mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć, jak idea przeradza się w realne rozwiązanie, a także uczestniczyć w jeździe próbnej by pomóc zweryfikować uzyskanie wyniki.

skomentował Mike Roeth, Dyrektor Wykonawczy North American Council for Freight Efficiency.