Ekologiczne produkty biodegradowalne w leśnictwie

Ekologiczne smary i oleje

Utrzymanie naturalnej równowagi ma kluczowe znaczenie w leśnictwie. Ważną rolę odgrywa m.in. dobór właściwych płynów eksploatacyjnych do pojazdów. Warto stawiać na biodegradowalne rozwiązania, takie jak ekologiczne smary i oleje, opracowane z myślą o ochronie zarówno pojazdów i maszyn, jak i środowiska.

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tym tematem – z artykułu dowiesz się m.in.:

  • co wpływa na wymagania dotyczące olejów i smarów w leśnictwie,
  • z czego powstają oleje i smary biodegradowalne,
  • na czym polega biodegradowalność takich produktów,
  • na jakie certyfikaty zwrócić uwagę,
  • gdzie szukać ekologicznych rozwiązań dla leśnictwa.

Spis treści:

  1. Smary i oleje w leśnictwie
  2. Składniki olejów i smarów biodegradowalnych
  3. Jak rozkładają się ekologiczne oleje i smary?
  4. Certyfikaty produktów biodegradowalnych
  5. Gdzie szukać biodegradowalnych produktów dla leśnictwa?

Smary i oleje w leśnictwie

Przed zakupem produktów tego rodzaju dla przemysłu leśnego warto zwrócić uwagę na wymagania, przed którymi stają maszyny pracujące w tym obszarze. Mowa przede wszystkim o dość trudnym terenie. Jazda po lesie często wiąże się z licznymi nierównościami, a także przejazdem przez gałęzie czy wystające korzenie. W takich warunkach łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia pojazdów, które mogą doprowadzić m.in. do wycieku płynów z układu hydraulicznego czy hamulcowego. Z tego względu potrzebne będzie wyposażenie się w produkty wysokiej jakości, które będą w stanie skutecznie chronić podzespoły.

Nie jest to jednak jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Do tego dochodzi również stale rosnąca rola ochrony środowiska naturalnego – zwłaszcza w obszarach objętych dodatkowymi regulacjami. Oleje hydrauliczne, smary i inne płyny eksploatacyjne wykorzystywane w pojazdach lub maszynach mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na glebę i roślinność w lesie. Aby zabezpieczyć środowisko przed skutkami ewentualnych wycieków, warto zatem stawiać na produkty biodegradowalne z odpowiednimi certyfikatami. Są one w pełni bezpieczne dla otoczenia.

Składniki olejów i smarów biodegradowalnych

Aby zmniejszyć wpływ olejów na środowisko naturalne, producenci opracowują rozwiązania ze specjalnie dobranych substancji. Są to składniki biodegradowalne – oznacza to, że mogą być rozłożone do prostszych związków chemicznych przez bakterie i grzyby, które występują w danym otoczeniu. W przypadku olejów do zastosowania w leśnictwie są to w głównej mierze produkty oparte na estrach, jak również na olejach roślinnych. Podobne składniki są przeważnie bazą dla biodegradowalnych smarów. Warto jednak podkreślić, że smary mogą powstawać również z wykorzystaniem mydła wapniowego lub litowo-wapniowego.

Warto przy tym zaznaczyć, że mimo innego składu parametry takich produktów nie odstają od bardziej konwencjonalnych środków. Co więcej, ekologiczne smary i oleje mogą również powstawać z użyciem syntetycznych składników, pozyskiwanych z surowców petrochemicznych. W takim przypadku są to przeważnie estry nasycone ze specjalnie dobranymi dodatkami.

Jak rozkładają się ekologiczne oleje i smary?

Biodegradowalność produktów tego typu wynika przede wszystkim z charakterystyki ich składu chemicznego. Poszczególne substancje, z których wytwarza się ekologiczne smary i oleje, ulegają rozkładowi w warunkach panujących w środowisku naturalnym. W procesie tym biorą udział różnego rodzaju drobnoustroje – przede wszystkim bakterie – jak również grzyby i drożdże. Do tego potrzebna jest również odpowiednia wilgotność i dostatecznie wysoka temperatura. Co istotne, leśna gleba naturalnie oferuje optymalne warunki do rozkładu naturalnych olejów, dzięki czemu biodegradowalne smary i oleje są zalecanym wyborem właśnie dla tego segmentu przemysłu.

Certyfikaty produktów biodegradowalnych

Jak upewnić się, czy dany produkt na pewno jest biodegradowalny? Czasami samo przeanalizowanie składu nie wystarczy – poszczególne produkty mogą wykorzystywać sporą liczbę różnorodnych substancji, przez co samodzielne określenie ich wpływu na środowisko może być trudne. Z pomocą przychodzą specjalne oznaczenia i certyfikaty przyznawane przez niezależne jednostki na podstawie badań. Spore znaczenie ma m.in. potwierdzenie zgodności ze standardem ISO 15380, który wyznacza wytyczne dla ekologicznych płynów hydraulicznych.

Kolejnym istotnym certyfikatem jest EU Ecolabel. To unijne oznaczenie wprowadzone już w 1992 roku, które obejmuje wiele różnych kategorii produktów. Jego głównym celem jest potwierdzenie ekologiczności danego rozwiązania. Stawiając na produkty z tym certyfikatem, można mieć pewność, że mają one neutralny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu będą odpowiednie do zastosowania w wymagających, leśnych warunkach, gdzie ochrona natury zawsze powinna stać na pierwszym miejscu. W ramach oferty Jota można znaleźć produkty Shell z certyfikatem EU Ecolabel – szczegóły na temat wykonywanych testów i badań są dostępne na stronie producenta.

Gdzie szukać biodegradowalnych produktów dla leśnictwa?

Obecnie ekologiczne smary i oleje są coraz szerzej dostępne. Dzięki temu osoby zajmujące się leśnictwem mogą skutecznie zadbać o ochronę środowiska naturalnego. Sporo rozwiązań tego typu można znaleźć m.in. w ofercie Shell. Jota to autoryzowany dystrybutor tego producenta. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem produktów dla leśnictwa i kontaktu z naszymi ekspertami. Zapewniamy profesjonalne podejście i rzetelne wsparcie w wyborze odpowiednich środków z uwzględnieniem zarówno wymagań maszyn, jak i ekologii.