Żarówki samochodowe: rodzaje i typy

Żarówki samochodowe: rodzaje i typy

Żarówki samochodowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Z powodu obowiązującego w Polsce prawa żarówki samochodowe eksploatowane są cały czas. Niezależnie od pory dnia czy warunków na zewnątrz. Ze względu na tak wzmożone ich użytkowanie mają one tendencję do szybko pojawiających się awarii i przepalania się. Będąc posiadaczem samochodu, zdecydowanie warto wiedzieć, czym wyróżniają się ich poszczególne rodzaje, a także, do czego przeznaczone są wybrane typy żarówek, aby móc cieszyć się z ich długiej eksploatacji.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie możemy wymienić rodzaje żarówek samochodowych?
  • Czym cechują się poszczególne rodzaje żarówek samochodowych?
  • Jakie typy żarówek są szczególnie popularne?

Spis treści:

  1. Rodzaje żarówek samochodowych i krótki opis ich historii,
  2. Żarówki samochodowe halogenowe,
  3. Żarówki ksenonowe,
  4. Żarówki samochodowe pomocnicze,
  5. Żarówki samochodowe wykorzystujące technologię LED,
  6. Popularne typy żarówek,
  7. H4 i H7 – często wybierane żarówki halogenowe,
  8. DS i DR – powszechnie stosowane żarówki ksenonowe,
  9. P21W – wszechstronna żarówka pomocnicza.

Rodzaje żarówek samochodowych i krótki opis ich historii

Z oświetleniem samochodowym wiąże się długa historia – rozwijało się ono wraz z tym, jak kształtowała się cała motoryzacja. Jeszcze w XIX wieku mieliśmy do czynienia jedynie z lampami karbidowymi, a nieco później już z oświetleniem elektrycznym. Pierwsza samochodowa żarówka została zaprezentowana w 1914 roku. W kolejnych latach technologia ta stale była rozwijana. Tak dochodzimy do roku 1962, w którym przedstawiona światu została żarówka halogenowa o oznaczeniu H1, którą znamy po dziś dzień. Wraz z biegiem lat zarówno branża oświetleniowa, jak i motoryzacyjna prężnie rozwijała się, dzięki czemu dziś mamy do czynienia z różnorodnymi rodzajami żarówek. Poniżej opisujemy, czym charakteryzuje się każdy z rodzajów.

Żarówki samochodowe halogenowe

Żarówki samochodowe halogenowe to rodzaj oświetlenia samochodu, który oznacza się symbolem H. Jest tak dlatego, że do działania żarówki tego rodzaju wykorzystywany jest gaz szlachetny z domieszką halogenu, który znajduje się wewnątrz. Żarówki halogenowe to produkty, które cieszą się dużą popularnością – stosuje się je zarówno w starszych, jak i nowszych modelach samochodów. Istnieje wiele rodzajów halogenów, a w pojazdach najczęściej stosuje się żarówki H1, H4 i H7 – ich oznaczenia świadczą o ich rozmiarach, zastosowaniu oraz o sposobach montażu w samochodzie. Należy bezwzględnie przestrzegać tych informacji, ponieważ każdy rodzaj żarówek posiada odpowiednie homologacje dopuszczające je do ruchu drogowego. Nie stosując się do nich, możemy w razie problemów, narazić się na liczne konsekwencje w postaci mandatów i odebrania nam przez policję dowodu rejestracyjnego.

Zdecydowaną zaletą żarówek halogenowych jest ich niska cena oraz łatwa dostępność. Są jednak stosunkowo zawodne, jeśli chodzi o ich żywotność, a pod względem mocy światła nie mogą równać się przykładowo z żarówkami LED-owymi.

Żarówki ksenonowe

Kolejnym z rodzajów oświetlenia samochodowego, który zdecydowanie warto wymienić, jest światło ksenonowe. Oznacza się je literą D, czego genezą jest angielskie słowo „discharge”. Żarówki te zawdzięczają swoją nazwę gazom szlachetnym, w tym ksenonu, który zawarty jest wewnątrz.

Jest to dużo nowocześniejszy typ oświetlenia samochodowego, niż halogeny. Wśród zalet palników ksenonowych wymienia się większą skuteczność oświetlania drogi i barwę światła, która zbliżona do światła dziennego. Niestety, istnieją także wady tego rozwiązania – aby uruchomić żarówki ksenonowe, potrzebne jest bardzo wysokie napięcie oraz osobne ich zasilanie w postaci przetwornic.

Żarówki samochodowe pomocnicze

Żarówki samochodowe pomocnicze to inaczej żarówki sygnalizacyjne, które stosuje się m.in. w kierunkowskazach, światłach awaryjnych, stopu czy poszczególnych elementach wnętrza samochodu. Emanują one światłem o ciepłej barwie, przypominającym nieco światło ksenonowe. Żarówki pomocnicze często określa się również jako żarówki sygnalizacyjne. Można wymienić wśród nich całkowicie wykonane ze szkła, jak i te wyposażone w cokół, czyli metalowe gniazdo.

Żarówki samochodowe wykorzystujące technologię LED

Rodzajem oświetlenia samochodowego, z którym mamy do czynienia coraz częściej, są żarówki LED-owe. Technologia ta niesie za sobą szereg korzyści, jednak z żarówkami tego rodzaju wiąże się także spora wada – naprawy lamp LED-owych nie można wykonać samodzielnie, a jedynie w specjalistycznych serwisach. Wynika to z faktu, że stanowią one zazwyczaj integralną część przednich i tylnych lamp samochodów. Tym, za co chwali się technologię LED to wspaniała moc światła oraz energooszczędność. Wśród wad natomiast wymienia się stosunkowo wysoką cenę, która idzie jednak w parze z trwałością i jakością światła.

Mówiąc o żarówkach LED-owych, nie sposób pominąć propozycji pioniera oświetlenia działającego na rynku na całym świecie, czyli marki OSRAM. Producent ten ma w swojej ofercie interesującą gamę retrofitów LED, które mogą stać się wspaniałą częścią oświetlenia pojazdu. W asortymencie producenta znaleźć można retrofity LEDriving HL do świateł drogowych i świateł mijania, LEDriving FL do świateł przeciwmgłowych, LEDriving SL do przednich i tylnych lamp sygnalizacyjnych czy LEDriving SL do wykorzystania wewnątrz pojazdu. Produkty te są kompatybilne z licznymi modelami aut i cechują się wysoką wydajnością, prostotą montażu oraz barwą światła bliską światłu dziennemu – z tych względów cieszą się one dużą popularnością wśród kierowców.

Popularne typy żarówek samochodowych

We współcześnie produkowanych samochodach wykorzystuje się sporo różnego rodzaju oświetlenia i żarówek każdego typu. Zaimplementowane technologie mogą znacząco od siebie odbiegać w zależności od klasy pojazdu, a te najbardziej popularne i szeroko dostępne przedstawiamy poniżej.

H4 i H7 – często wybierane żarówki halogenowe

Żarówki H4 to dwuwłóknowe żarówki halogenowe, które często wykorzystuje się w światłach drogowych oraz mijania ze względu na ich wszechstronność i łatwą dostępność. Żarówki H7 to z kolei żarówki jednowłóknowe, służące do obsługi jednego rodzaju oświetlenia m.in. świateł drogowych.

DS i DR – powszechnie stosowane palniki ksenonowe

Technologia ta pamięta jeszcze lata 90, jednak z powodzeniem stosuje się ją do dziś. Wersja palnika z oznaczeniem S jest dedykowana reflektorom soczewkowym, z kolei w starszych pojazdach korzystających z lamp odbłyśnikowych używa się modelu z symbolem R. Palniki te wyposażone są w zapłonniki wbudowane w metalową podstawę lub też w odseparowany system przetwornic połączonych przewodem.

P21W – wszechstronna żarówka pomocnicza

Żarówki P21W stosuje się w głównej mierze w tylnym oświetleniu, czyli np. światłach stopu bądź w kierunkowskazach, a także w oświetleniu służącym do jazdy dziennej czy lampkach wewnętrznych.