Wakacyjny wyjazd – jak przygotować do niego samochód?

Samochód z rowerami na bagażniku. W tle jezioro i las. Porady, jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu.

Sezon wakacyjnych podróży trwa, a samochód to nadal jeden z najczęściej wybieranych środków transportu. Daje dużą niezależność, a także umożliwia zabranie większej ilości bagażu. Dodatkowo, rozbudowa systemu dróg zachęca do skorzystania z własnego pojazdu. Niezależnie, czy mamy do pokonania tysiące kilometrów, czy planujemy zaledwie krótki wypad, warto zadbać o stan techniczny naszego auta. Sprawny samochód zapewni nam bezpieczeństwo oraz oszczędzi nerwów związanych z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jakie działania powinien podjąć kierowca? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

• W jakie przedmioty powinien być wyposażony samochód?
• Jakie uprawnienia daje kierowcom Konwencja Wiedeńska?
• Jakie czynności wykonać przed podróżą?
• Dlaczego przedwakacyjny przegląd jest tak ważny?

Spis treści:

  1. Obowiązkowe wyposażenie auta
  2. Wyposażenie samochodu a Konwencja wiedeńska
  3. Jak przygotować auto do podróży?
  4. Sprawdź stan opon
  5. Upewnij się, czy poziom płynów mieści się w normie
  6. Przetestuj światła, hamulce, kierownicę i wycieraczki
  7. Przeprowadź kontrolę akumulatora
  8. Podsumowanie

Obowiązkowe wyposażenie auta

Kwestia obowiązkowego wyposażenia pojazdu jest wyjątkowo istotna. I nie chodzi tutaj wyłącznie o potencjalne kary, które możemy otrzymać za brak wymaganych elementów. Zaopatrzenie auta w odpowiedni sprzęt ma decydujący wpływ na to, jak poradzimy sobie z kryzysowymi sytuacjami.

Polskie prawo nakłada na kierowców obowiązek posiadania:

  • czytelnej i odpowiednio wyeksponowanej tablicy rejestracyjnej;
  • odblaskowego trójkąta ostrzegawczego;
  • sprawnej gaśnicy z aktualnymi badaniami technicznymi i ważną homologacją.

Warto jednak wyposażyć auto także w te akcesoria, które nie są obligatoryjne – apteczkę czy kamizelkę odblaskową. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo. Dodatkowo warto pamiętać, że przepisy w poszczególnych europejskich państwach są różne. Może się okazać, że przedmioty, których w naszym kraju nie potrzebujemy, są konieczne w trakcie wycieczek za granicą. Aktualne informacje w tym zakresie znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyposażenie samochodu a Konwencja wiedeńska

Poruszając kwestię wyposażenia pojazdu trudno nie wspomnieć o Konwencji wiedeńskiej. Zgodnie z jej zapisami w pojeździe powinny się znaleźć przedmioty wymagane w kraju zarejestrowania auta. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nasz samochód jest zarejestrowany w Polsce, obowiązują nas ojczyste przepisy, a zatem wystarczy pamiętać o wspomnianej wcześniej widocznej tablicy rejestracyjnej, gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym. Jednak aby nie narażać się na niepotrzebny stres i dyskusje z zagranicznymi funkcjonariuszami, zalecamy zaopatrzenie auta w dodatkowe elementy, tym bardziej, że nie zajmują wiele miejsca, a my korzystnie wpływamy na własne bezpieczeństwo.

Jak przygotować auto do podróży?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by dokonać przeglądu samodzielnie, ale możemy także udać się w tej sprawie do fachowca, szczególnie, gdy nie jesteśmy pewni swojej wiedzy. Mechanik obejrzy każdy zakamarek pojazdu, a w razie potrzeby wykona konieczne naprawy i uzupełni brakujące płyny. Po takiej wizycie zyskamy pewność, że nasze auto bezpiecznie wyruszy w trasę.

Najważniejsze czynności, które należy wykonać przed wyjazdem to:

  • sprawdzenie stanu opon;
  • kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych;
  • zadbanie o prawidłowe działanie świateł, hamulców, kierownicy, wycieraczek;
  • weryfikacja stanu akumulatora.

Sprawdź stan opon

W przypadku opon na liście obowiązkowych działań powinna się znaleźć kontrola ciśnienia, weryfikacja bieżnika, ustawienie zbieżności kół oraz sprawdzenie stanu koła zapasowego.

Źle napompowane ogumienie nie tylko stanowi zagrożenie podczas jazdy, ale także zwyczajnie ją utrudnia. Zbyt niskie ciśnienie przyczynia się do szybkiego przegrzewania opon, co może prowadzić nawet do wystrzału, z kolei zbyt wysokie powoduje, że opony tracą na przyczepności. Miejmy na uwadze także stopień obciążenia auta – przewóz ciężkich bagaży oznacza konieczność dopompowania.

Przyjrzyjmy się również powierzchni bieżnika. Sprawdźmy, czy nie występują na niej pęknięcia, przecięcia i inne oznaki nadmiernego zużycia, które powinny nas zaniepokoić. Koniecznie zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika. Zgodnie z prawem nie może być ona niższa niż 1,6 mm, ale warto pomyśleć o wymianie już wtedy, gdy głębokość osiąga wartość 3-4 mm.

Właściwe ustawienie zbieżności kół wpływa na precyzję prowadzenia auta. Jeśli zaniedbamy ten ważny krok, samochód będzie skręcać w jedną ze stron. Możemy także doświadczyć spóźnionej reakcji na ruchy wykonywane kierownicą. W celu skontrolowania geometrii kół i jej ewentualnej korekty najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalisty.

Zobaczmy także, czy koło zapasowe jest utrzymane w należytym stanie. Dzięki temu będziemy go mogli od razu użyć, gdy zajdzie taka konieczność. Do wymiany koła niezbędny będzie lewarek oraz odpowiedni klucz.

Upewnij się, czy poziom płynów mieści się w normie

Płyny eksploatacyjne to specjalistyczne środki chemiczne odpowiadające za prawidłową pracę pojazdu. Ich brak lub nieodpowiedni poziom może prowadzić do poważnych awarii. Jakie płyny eksploatacyjne znajdziemy w aucie? Należą do nich m.in.: olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy oraz płyn do spryskiwaczy.

Poziom oleju silnikowego sprawdzimy bagnetem – ilość płynu powinna mieścić się między minimum a maksimum. Jeśli zauważymy braki, uzupełnijmy je. Wymiany oleju silnikowego powinniśmy dokonywać co około 10-15 tys. km lub według zaleceń producenta. Używajmy do tego celu oleju tego samego typu, a jeśli nie mamy pewności, jaki rodzaj cieczy znajduje się w zbiorniku, zastąpmy zawartość całkowicie nową.

Kolejną cieczą, który musimy kontrolować jest płyn chłodzący. W tym przypadku również należy trzymać się poziomu pomiędzy wartością minimalną a maksymalną. Chcąc ocenić pozostałą w zbiorniku ilość płynu pamiętajmy, by robić to wyłącznie wtedy, gdy silnik jest zimny. W przeciwnym razie nietrudno o oparzenia.

Poziom płynu hamulcowego także sprawdzimy kontrolując wartości na zbiorniczku, ale zaglądanie pod maskę to nie jedyna metoda. Przesłanką świadczącą o zużyciu tej cieczy może być również tzw. „miękki” pedał hamulca. Dzieje się tak najczęściej z powodu zawilgocenia płynu. Przekłada się to na obniżenie skuteczności hamowania, dlatego przed wyjazdem powinniśmy bezwzględnie skontrolować stan roztworu.

Przed podróżą polecamy także uzupełnienie płynu do spryskiwaczy. Co prawda możemy go zakupić na najbliższej stacji benzynowej, jaka znajduje się na naszej trasie, ale takie rozwiązanie nie należy do najtańszych. Chcąc zaoszczędzić, warto zaopatrzyć się w taki płyn wcześniej.

Przetestuj światła, hamulce, kierownicę i wycieraczki

Przed wyjazdem na wakacje upewnij się, że wszystkie światła działają bez zarzutu, szczególnie światła kierunkowskazów, stop i mijania. Dzięki sprawnym żarówkom zapewnisz sobie bezpieczeństwo, a także unikniesz kar finansowych. Najlepiej na wszelki wypadek zaopatrzyć się w zapasowy komplet oświetlenia.

Kolejną ważną kwestią jest ocena układu hamulcowego i kierowniczego. To kluczowe podzespoły w naszym samochodzie. Jakie oznaki zwiastują prędką wizytę u mechanika?

Charakterystycznym objawem problemów z układem hamulcowym są drgania odczuwalne na kierownicy podczas hamowania. Nie zwlekajmy wówczas z naprawą – specjalista dokona diagnostyki oraz wymiany tarcz i klocków hamulcowych.

Z kolei kłopoty z układem kierowniczym sugerują tzw. „luzy”. Rozpoznasz je po trudnościach z utrzymaniem kierunku jazdy. Możesz doświadczyć także uczucia znoszenia pojazdu. O luzach świadczy również stukot z układu kierowniczego. Aby uniknąć usterek tego podzespołu, staraj się nie najeżdżać na dziury i krawężniki.

Kierowcy nie powinni zapominać także o sprawnych wycieraczkach. Jeśli po ich uruchomieniu na szybie nie pozostają smugi, a woda jest dokładnie zebrana, możemy być spokojni – pióra naszych wycieraczek są w dobrym stanie.

Przeprowadź kontrolę akumulatora

Przygotowując auto do podróży koniecznie zadbajmy o odpowiednio naładowany akumulator. Nikt nie chciałby doświadczyć trudności z uruchomieniem silnika w drodze na wyczekany urlop. A letnie wyjazdy niestety sprzyjają takim sytuacjom. Częste otwieranie okien, korzystanie z radia i klimatyzacji – te czynności skutkują większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W związku z tym akumulator szybciej się rozładowuje.

Jeśli posiadasz akumulator obsługowy, niezbędna będzie samodzielna regulacja poziomu elektrolitu wodą destylowaną. Trzeba to robić z wyjątkową ostrożnością, ponieważ elektrolit jest niebezpieczny dla skóry – wykazuje silne właściwości żrące.

Jednak nowoczesne akumulatory są zazwyczaj bezobsługowe, co oznacza, że nie wymagają uzupełniania poziomu elektrolitu. Co więcej, takie urządzenia umożliwiają ocenę stanu baterii przez specjalny, kolorowy wizjer – oko. Zielone oko sygnalizuje właściwe naładowanie, czarne sugeruje konieczność doładowania, a białe lub żółte mówi o tym, że akumulator nadaje się do wymiany.

Sprawny akumulator uchroni nas przed przykrymi niespodziankami w trakcie podróży, a także zapewni spokój i komfort, tak cenne podczas jazdy.

Podsumowanie

Pakowanie walizek, sprawdzanie atrakcji w miejscu docelowym – te czynności zwykle pochłaniają naszą uwagę i czas przed podróżą. Nie zapominajmy jednak o najważniejszym, czyli bezawaryjności pojazdu, którym wybieramy się na wakacje. Planowanie wyjazdu powinniśmy zawsze zaczynać od odpowiedniego przygotowania auta. Działania, które powinniśmy obowiązkowo podjąć to sprawdzenie stanu opon, poziomu płynów eksploatacyjnych, kontrola akumulatora oraz świateł, hamulców i wycieraczek. Dzięki gruntownemu przeglądowi upewnimy się, że nasz samochód nie stanowi zagrożenia na drodze – ani dla nas, ani dla innych uczestników ruchu.